• 01 Jun 2020
  • USD26.8685
  • EUR29.9275
  • 18 апреля, 2019
  • 59

По ком звонит люстрационный колокол?

Последние две недели украинскому обществу запомнились новым витком дискуссии относительно процедуры люстрации. Ведь единственный орган конституционной юрисдикции продолжил рассмотрение соответствующего дела по представлению Верховного Суда, начатое еще 16 апреля 2015 года. Попробуем разобраться, что же вызвало такую реакцию со стороны отдельных политиков и действительно ли у КС есть все основания, чтобы признать неконституционным закон «Об очищении власти».

Європейські стандарти: гасла і реалії

Як заявив «ідейний люстратор» — народний депутат Єгор Соболєв, за його інформацією, КС має намір скасувати ключові статті закону «Про очищення влади». Через це він закликав спільноту до народної люстрації та повстання. Аналогічна реакція спостерігалася і в інших державних діячів, зокрема міністра юстиції та Генерального прокурора. Останній узагалі заявив, що в разі прийняття такого рішення КС він звертатиметься до народних депутатів з пропозицією ухвалити новий і ще жорсткіший закон про люстрацію.

Для юристів та науковців такі заяви виглядають дивно та навіть безглуздо. Адже з огляду на кількість та характер зауважень до люстраційного закону і досить критичну його оцінку з боку Венеціанської комісії, а також практику Європейського суду з прав людини із цього питання видатним державним діячам доцільніше було б давно закликати народних депутатів унести відповідні зміни до цього акта. А ще краще взагалі його скасувати. Натомість такі заяви можновладців не відповідають європейським стандартам — тим самим, до яких на словах так прагнуть посадовці нової «постреволюційної» влади.